Zeytinyağlı yaprak sarma, Türk mutfağının en önemli lezzetlerinden biridir ve pek çok insan, farklı zeytinyağlı yaprak sarma tarifi ile akşam yemeklerini şenlendirmektedir. Oldukça lezzetli bir tarif olarak ön plana çıkan ve geleneksel Türk mutfağını tanıtma konusunda başarılısı ile dikkatleri üzerine çeken sarma, yapımı konusunda pek çok püf noktayı da barındırmaktadır.

Bulgur, pirinç olmak üzere farklı iç malzemelerin asma, dut ya da kiraz yaprağı ile sarılması ile meydana gelen zeytinyağlı yaprak sarması, farklı yörelerde yapılan en önemli lezzetlerden biridir. Sarmanın kökenleri Osmanlı İmparatorluğu’na uzanmakta olup Osmanlı döneminde farklı tarifler üzerinden yaprak sarmaları yapılmakta idi.

Birçok farklı tarif üzerinden yapılmakta olan zeytinyağlı yaprak sarması, yöreden yöreye ufak tefek değişiklikler gösterebilmektedir. Yaprak sarma tarifi üzerinden yapılan sarmalardan bazılarında kıyma bulunmakta bazıları ise kuş üzümlü yapılmaktadır. Temelde sarmaların tatlarında benzerlikler olsa da içerisinde bulunan farklı malzemelerden dolayı tatlarda ufak değişiklikler olduğu gözlemlenebilmektedir.

Yaprak sarmalarının farklı türleri bulunmakta olup bu türleri genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kiraz yaprağı sarması
 • Yaprak sarması
 • Asma yaprağı sarması
 • Beyaz lahana sarması
 • Kara lahana sarması

Yaprak sarması, bazı yörelerde zeytinyağlı yapılmaktadır. Genellikle Ege Bölgesi’nde zeytinyağı kullanımının fazla olmasından ötürü zeytinyağlı yaprak sarmaları ön plana çıkmaktadır.

Yaprak sarması, farklı işlemler dahilinde yapılan ve akşam yemekleri ya da beş çaylarında tercih edilen yiyeceklerden biridir. Yaprak sarma içi, farklı malzemelerden yapılmakta ve bu iç, genellikle asma yapraklarına sarılmaktadır. Ardından belirlenmiş süre dahilinde pişirilerek yaprak sarma tamamlanmakta ve genellikle özel günlerde sofralarda özel konumunda bulunmaktadır.

Birçok insan, bayramların çok daha lezzetli geçebilmesi için yaprak sarmalar ile sofralarını güzelleştirmekte ve bu sayede misafirlerine ikram edebilecekleri çok özel yiyecekleri sofralarında bulundurma şansı elde etmektedir. Her ne kadar yemesi güzel olan yaprak sarmalarının ne kadar kaloriye sahip oldukları, pek çok insan tarafından merak edilen hususlardan biridir. Peki zeytinyağlı yaprak sarma kalori konusunda bilinmesi gerekenler nelerdir?

Zeytinyağlı Yaprak Sarma Kalori

Birçok insan, çeşitli sağlık sorunları nedeniyle ya da sağlıklı bir şekilde beslenmek için günlük belirlenen kaloriden fazlasını almamak için yiyeceklerin ne kadar kaloriye sahip olduklarını bilmek ister. Zeytinyağlı yaprak sarması da kalorisi merak edilen yiyeceklerden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Peki ama zeytinyağlı yaprak sarma kalori noktasında günlük alınması gereken kaloriye ne kadar yaklaşır?

Zeytinyağlı yaprak sarma kalorisi için şu şekilde kalori sıralaması yapılması mümkündür:

 • 1 yaprak sarma: 32 kalori
 • 5 adet yaprak sarma: 158 kalori
 • Bir porsiyon sarma: 125 kalori
 • 10 adet yaprak sarma: 317 kalori

Yukarıdaki gibi sıralanabilen kalori sıralaması, insanların bir günde ne kadar yaprak sarma yiyebildiklerini gözler önüne sermektedir. Bilindiği üzere etli yaprak sarması da ön planda olan yiyeceklerden biridir. Zeytinyağlı yaprak sarma kalori sıralamasını, şimdi de etli yaprak sarma için şu şekilde yapabiliriz:

 • 1 adet etli yaprak sarmanın kalorisi: 42 kalori
 • 5 adet etli yaprak sarmanın kalorisi: 208 kalori
 • 10 adet etli yaprak sarmanın kalorisi: 416 kalori
 • Bir porsiyon etli yaprak sarmanın kalorisi: 249 kalori

Bu sıralama, etli yaprak sarmanın zeytinyağlı yaprak sarması ile karşılaştırıldığında ne kadar kaloriye sahip olduğunu ifade edebilmek adına çok önemlidir. 1 adet zeytinyağlı yaprak sarması ile 1 adet etli yaprak sarmasının kalori sayıları birbirinden farklıdır. Bu karşılaştırma ile etli yaprak sarmasının çok daha fazla kaloriye sahip olduğunu belirtmek olanaklıdır.

Zeytinyağlı Yaprak Sarma Nasıl Yapılır?

Zeytinyağlı yaprak sarması için farklı tarifler bulunmakta olup bu tariflerin her biri, sarmanın içinde farklı malzemelere sahiptir. Bu nedenle genellikle her biri benzer tatlara sahip olsa da tatlar arasında ufak değişiklikler meydana gelebilmektedir. Zeytinyağlı yaprak sarması yapılırken iki farklı aşama bulunmakta ve bu aşamaların ayrı ayrı tamamlanması gerekmektedir. Zeytinyağlı yaprak sarma içi, tarifte belirlenen malzemelere göre hazırlanmakta olup daha önceden ıslatılmış yapraklara konularak sarma işlemi gerçekleştirilmektedir. Peki zeytinyağlı yaprak sarması için ön plana çıkan tarifler nelerdir? Bu tariflerde hangi malzemeler bulunur?

Yaprak Sarma Tarifi

Yaprak Sarma Malzemeleri:

 • Zeytinyağı
 • 1 limon
 • ½ gram asma yaprağı

Yaprak Sarma İçi Tarifi için Malzemeler:

 • Maydanoz
 • Karabiber
 • 2 adet kuru soğan
 • 1 kaşık salça
 • 1,5 bardak pirinç
 • Kırmızı pul biber
 • Nane
 • Tuz
 • Kimyon
 • 2 kaşık sıvı yağ

İlk etapta yapraklar, sıcak suda bir süre bekletilir. Bir süre sonra yapraklar alınır ve yaprakların suyu süzülür. Geniş bir kabın içerisine 2 adet soğanı soyduktan sonra rendeleyin. Daha sonra zeytinyağı koyun. Baharatlar, salça ve maydonuzu ekleyerek bir karışım elde edin. Yaprakları açarak her birinin içerisine çok fazla olmayacak şekilde iç harcı koyun ve kapatıp uygun şekilde sarmaya başlayın. Bütün yaprakları sardıktan sonra uygun genişlikte bir tencere alarak tencerenin dibine yırtık yaprakları dizin. Tencerenin içerisine dizdiğiniz sarmaların üzerine limon koyun ve ardından biraz zeytinyağı ekleyin. Tencerenin üzerine bir kapak kapatın ve tencereye sıcak su ilave ederek bir süre pişmesi için kısık ateşe alın. Zeytinyağlı yaprak sarma tarifi için yukarıdaki işlemlerin belirlenen işlem basamakları dahilinde uygulanması oldukça önemlidir.

Zeytinyağlı Yaprak Sarmanın 10 Püf Noktası

Zeytinyağlı yaprak sarma için farklı püf noktaları bulunmakta olup bu püf noktaları, sarmanın çok daha lezzetli olmasını mümkün hale getirmektedir. Birçok insan, tarife uygun bir şekilde yaprak sarması yapsa da çeşitli noktaları gözden kaçırdığı için istediği gibi bir lezzete ulaşamayabilir. İstenmeyen sonuçların yaşanmaması adına, geçmişten bugüne gelen tarifler dahilinde püf noktalarına uygun şekilde sarma yapmak oldukça önemlidir. İşte yaprak sarma tarifi noktasında 10 püf nokta!

 1. Damak zevkine göre tarifler değişiklik gösterdiği için hangi malzemelerden hoşlanıyorsanız o malzemeleri kullanmalısınız. Zeytinyağlı yaprak sarmaların şekerli ve salçalı olmak üzere iki farklı tarif bulunmakta olup bu malzemelerden hangisini seviyorsanız tarifinizde o malzemeyi kullanmanız lezzet açısından oldukça önemlidir.
 2. Asma yapraklarından sarma yapacaksanız eğer yapraklarınızı salamura yöntemiyle saklayın.
 3. Yaprak seçimi oldukça önemlidir, asma yaprağı lezzetli bir sarma için olmazsa olmaz yaprak türlerinden biridir.
 4. Yaprakları sarmak için hazır hale getirmeniz, sarma işlemi sırasında yapraklarda deformasyon olmasını engeller. Bunun için yaprakları tek tek açmalı ve saplarını almalısınız.
 5. İç malzemesini yaparken soğanı bol kullanmanız lezzetli bir sarmaya ulaşabilmeniz için oldukça önemli. Yaprak sarma içi, sarmanın en önemli kısmıdır ve asıl lezzet buradan gelir. Bu nedenle iç hazırlarken malzemeden kısmayın ve soğanı ile zeytinyağını bol kullanın.
 6. Yaprakları kalem gibi sarabilmeniz, görsellik açısından çok önemlidir. Bunun için biraz pratik yapmalısınız.
 7. Pişirme öncesinde sarmaların üzerine limon ve zeytinyağı koymalısınız; bu, sarmanın lezzetini arttıracaktır.
 8. Limon ve zeytinyağına ek olarak domates de koyabilir ve bu sayede sarmaların lezzetli olmasını mümkün kılabilirsiniz.
 9. Sarma pişirme yöntemlerinden bir diğeri de sarmaların üzerine tabak koymak olarak bilinir. Sıcak suyun kaynama sonrasında taşmasını engelleyen bu yöntem, pek çok kimse tarafından kullanılır.
 10. Sarma sunumunu yoğurt ya da cacıkla yapabilir, bu sayede sarma ile yoğurdun birleşiminden oluşan ahengini yaratabilirsiniz.