Yaprak sarmanın püf noktaları; bilindiğinin aksine oldukça detaylıdır. Her bir detay ayrı bir lezzet yaratırken; tamamının bir arada olması müthiş bir lezzetin kapılarını aralıyor.

Bu içeriğimizde pişirim süresinden kullanılan yaprağa kadar; birçok detayın önemli rol oynadığını aktaracağız. Peki, yaprak sarmaların lezzeti nasıl 5’e katlanır?

Sarma Sararken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Sarma sararken dikkat edilmesi gereken püf noktalar bilinirse her zaman daha lezzetli sarmaların ortaya çıkmasına yardımcı olur. Dikkat edilmesi gereken adımlar arasında;

  1. Sarma sararken iç harcı hazırlama sırasında ilk olarak sarımsak, soğan, baharatlar, zeytinyağı, salçanın ortalama olarak 10 dakika harmanlanması lezzetin sarmalara çok daha iyi geçmesine yardımcı olur. Bu yüzden iç harcı hazırlama sırasında oldukça dikkatli olmak gerekir.
  2. Sarmalar her ne kadar tencerelerde pişiriliyor olsa bile düdüklü tencerede pişirilmesi adeta lokum kıvamında olmasına yardımcı olacaktır. Düdüklü tencerede sarmalar ortalama olarak 60 dakika pişirmek sarmanın daha lezzeti olmasını sağlar.
  3. Her ne kadar geçmişten günümüze kadar sarmalar tencereler içerisine yatay bir şekilde dizilse bile bu durum alt kısımların daha çok pişmesine, üsttekilerin daha az pişmesine neden oluyor. Bunun yerine sarmaları tencere içerisine dik bir şekilde dizmek sarmaların içlerini daha çok alarak pişmelerine yardımcı olur.
  4. Sarmalarda pişecekleri sıralarda üstüne limon eklemek çok farklı bir aroma katacaktır. Bu yüzden pişmeye başlamadan önce koyulması yeterli olacak.
  5. Sarmaların pişirilmesi sırasında çok kısık ateşler ile ocaklar üzerinde koyulması daha yavaş yavaş içini alarak pişmesi çok farklı bir lezzet olmasına yardımcı olacak.

Geçmişten Günümüze Eşsiz Lezzet

Yaprak sarmanın daha lezzetli olabilmesi için, sıraladığımız detaylara ve yöntemlere mutlaka dikkat edilmesi ve istisnasız olarak uygulanması gerekiyor. Bunun yanı sıra, kullanılan yaprağın boyutundan iç harcına kadar; birçok unsuru da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Kullanılan yaprağın taze ve asma yaprağı olması, belki de yaprak sarma konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli detaydır. Tüm bu yöntemleri uygulayarak; damak zevkinize uygun bir lezzet elde edebilirsiniz.