Zeytinyağlı yaprak sarma, Türk mutfağının en önemli lezzetlerinden biridir ve pek çok insan, farklı zeytinyağlı yaprak sarma tarifi ile akşam yemeklerini şenlendirmektedir. Oldukça lezzetli bir tarif olarak ön plana çıkan ve geleneksel Türk mutfağını tanıtma konusunda başarılısı ile dikkatleri üzerine çeken sarma, yapımı konusunda pek çok püf noktayı da barındırmaktadır.

Bulgur, pirinç olmak üzere farklı iç malzemelerin asma, dut ya da kiraz yaprağı ile sarılması ile meydana gelen zeytinyağlı yaprak sarması, farklı yörelerde yapılan en önemli lezzetlerden biridir. Sarmanın kökenleri Osmanlı İmparatorluğu’na uzanmakta olup Osmanlı döneminde farklı tarifler üzerinden yaprak sarmaları yapılmakta idi.

Hangi Yapraklardan Sarma Yapılır?

Birçok farklı tarif üzerinden yapılmakta olan zeytinyağlı yaprak sarması, yöreden yöreye ufak tefek değişiklikler gösterebilmektedir. Yaprak sarma tarifi üzerinden yapılan sarmalardan bazılarında kıyma bulunmakta bazıları ise kuş üzümlü yapılmaktadır. Temelde sarmaların tatlarında benzerlikler olsa da içerisinde bulunan farklı malzemelerden dolayı tatlarda ufak değişiklikler olduğu gözlemlenebilmektedir.

Yaprak sarmalarının farklı türleri bulunmakta olup bu türleri genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Kiraz yaprağı sarması
  2. Asma yaprağı sarması
  3. Beyaz lahana sarması
  4. Kara lahana sarması
  5. Dut yaprağı sarması
  6. Fasulye yaprağı sarması
  7. Ayva yaprağı sarması
  8. Pancar yaprağı sarması
  9. Fındık yaprağı sarması

Yaprak sarması, bazı yörelerde zeytinyağlı yapılmaktadır. Genellikle Ege Bölgesi’nde zeytinyağı kullanımının fazla olmasından ötürü zeytinyağlı yaprak sarmaları ön plana çıkmaktadır.

Yaprak Sarma Ne Zaman Tüketilir?

Yaprak sarması, farklı işlemler dahilinde yapılan ve akşam yemekleri ya da beş çaylarında tercih edilen yiyeceklerden biridir. Yaprak sarma içi, farklı malzemelerden yapılmakta ve bu iç, genellikle asma yapraklarına sarılmaktadır. Ardından belirlenmiş süre dahilinde pişirilerek yaprak sarma tamamlanmakta ve genellikle özel günlerde sofralarda özel konumunda bulunmaktadır.

Birçok insan, bayramların çok daha lezzetli geçebilmesi için yaprak sarmalar ile sofralarını güzelleştirmekte ve bu sayede misafirlerine ikram edebilecekleri çok özel yiyecekleri sofralarında bulundurma şansı elde etmektedir. Her ne kadar yemesi güzel olan yaprak sarmalarının ne kadar kaloriye sahip oldukları, pek çok insan tarafından merak edilen hususlardan biridir.