Birçok insan, çeşitli sağlık sorunları nedeniyle ya da sağlıklı bir şekilde beslenmek için günlük belirlenen kaloriden fazlasını almamak için yiyeceklerin ne kadar kaloriye sahip olduklarını bilmek ister.

Zeytinyağlı yaprak sarması da kalorisi merak edilen yiyeceklerden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Peki ama zeytinyağlı yaprak sarma kalori noktasında günlük alınması gereken kaloriye ne kadar yaklaşır?

Zeytinyağlı Yaprak Sarma Kaç Kalori?

Zeytinyağlı yaprak sarma kalorisi için şu şekilde kalori sıralaması yapılması mümkündür:

  • 1 yaprak sarma: 32 kalori
  • 5 adet yaprak sarma: 158 kalori
  • Bir porsiyon sarma: 125 kalori
  • 10 adet yaprak sarma: 317 kalori

Yukarıdaki gibi sıralanabilen kalori sıralaması, insanların bir günde ne kadar yaprak sarma yiyebildiklerini gözler önüne sermektedir. Bilindiği üzere etli yaprak sarması da ön planda olan yiyeceklerden biridir. Zeytinyağlı yaprak sarma kalori sıralamasını, şimdi de etli yaprak sarma için şu şekilde yapabiliriz:

  • 1 adet etli yaprak sarmanın kalorisi: 42 kalori
  • 5 adet etli yaprak sarmanın kalorisi: 208 kalori
  • 10 adet etli yaprak sarmanın kalorisi: 416 kalori
  • Bir porsiyon etli yaprak sarmanın kalorisi: 249 kalori

Bu sıralama, etli yaprak sarmanın zeytinyağlı yaprak sarması ile karşılaştırıldığında ne kadar kaloriye sahip olduğunu ifade edebilmek adına çok önemlidir. 1 adet zeytinyağlı yaprak sarması ile 1 adet etli yaprak sarmasının kalori sayıları birbirinden farklıdır. Bu karşılaştırma ile etli yaprak sarmasının çok daha fazla kaloriye sahip olduğunu belirtmek olanaklıdır.

Zeytinyağlı Yaprak Sarma Kilo Aldırır Mı?

Diyette olan ya da kilosunu korumak isteyen neredeyse herkes, bu geleneksel lezzete karşı koymakta zorlanabilir. Bu da, dolayısıyla zeytinyağlı yaprak sarma kilo aldırır mı? Sorusunu doğurur.

Ölçülü olarak tüketildiği ve ertesi gün egzersiz yapıldığı takdirde; kilo açısından çok büyük bir etki yaratmayacaktır. Lakin 1 porsiyonun üzerinde tüketilen yaprak sarma; fazladan kalori alınmasına sebep olabileceği için; sonrasında egzersiz yapılmaması ve kalori yakılmaması ufak bir miktar da olsa kilo alınmasına sebebiyet verecektir.

Bu nedenle, yaprak sarmayı ölçülü tüketmek ve sonrasında egzersiz yapmak gerekmektedir.