Zeytinyağlı yaprak sarma için farklı püf noktaları bulunmakta olup bu püf noktaları, sarmanın çok daha lezzetli olmasını mümkün hale getirmektedir. Birçok insan, tarife uygun bir şekilde yaprak sarması yapsa da çeşitli noktaları gözden kaçırdığı için istediği gibi bir lezzete ulaşamayabilir.

İstenmeyen sonuçların yaşanmaması adına, geçmişten bugüne gelen tarifler dahilinde püf noktalarına uygun şekilde sarma yapmak oldukça önemlidir. İşte yaprak sarma tarifi noktasında 10 püf nokta!

Zeytinyağlı Yaprak Sarma Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

  1. Damak zevkine göre tarifler değişiklik gösterdiği için hangi malzemelerden hoşlanıyorsanız o malzemeleri kullanmalısınız. Zeytinyağlı yaprak sarmaların şekerli ve salçalı olmak üzere iki farklı tarif bulunmakta olup bu malzemelerden hangisini seviyorsanız tarifinizde o malzemeyi kullanmanız lezzet açısından oldukça önemlidir.
  2. Asma yapraklarından sarma yapacaksanız eğer yapraklarınızı salamura yöntemiyle saklayın.
  3. Yaprak seçimi oldukça önemlidir, asma yaprağı lezzetli bir sarma için olmazsa olmaz yaprak türlerinden biridir.
  4. Yaprakları sarmak için hazır hale getirmeniz, sarma işlemi sırasında yapraklarda deformasyon olmasını engeller. Bunun için yaprakları tek tek açmalı ve saplarını almalısınız.
  5. İç malzemesini yaparken soğanı bol kullanmanız lezzetli bir sarmaya ulaşabilmeniz için oldukça önemli. Yaprak sarma içi, sarmanın en önemli kısmıdır ve asıl lezzet buradan gelir. Bu nedenle iç hazırlarken malzemeden kısmayın ve soğanı ile zeytinyağını bol kullanın.
  6. Yaprakları kalem gibi sarabilmeniz, görsellik açısından çok önemlidir. Bunun için biraz pratik yapmalısınız.
  7. Pişirme öncesinde sarmaların üzerine limon ve zeytinyağı koymalısınız; bu, sarmanın lezzetini arttıracaktır.
  8. Limon ve zeytinyağına ek olarak domates de koyabilir ve bu sayede sarmaların lezzetli olmasını mümkün kılabilirsiniz.
  9. Sarma pişirme yöntemlerinden bir diğeri de sarmaların üzerine tabak koymak olarak bilinir. Sıcak suyun kaynama sonrasında taşmasını engelleyen bu yöntem, pek çok kimse tarafından kullanılır.
  10. Sarma sunumunu yoğurt ya da cacıkla yapabilir, bu sayede sarma ile yoğurdun birleşiminden oluşan ahengini yaratabilirsiniz.

Yaprak Sarmanın Geleneksel Lezzeti

Geleneksel lezzetiyle sofralarımızı süsleyen yaprak sarma, yukarıda yer alan püf noktalara uygun şekilde hazırlandığı takdirde; geçmişten günümüze gelen namına sadık kalmış ve afiyetle tüketilmiş olur.