Herkes tarafından bilinmiyor olsa da dut yaprağı sarması, benzersiz bir lezzet şöleni yaratmaya adaydır. Sıradan zeytinyağlı sarmalar yerine yenilikçi fikirleri benimsemek isteyenler için oldukça kreatif bir alternatif olan bu lezzet, günümüzde çok tercih edilmiyor olmasına karşın sofraları lezzetiyle büyüleme konusunda son derece cömert davranır.

Doğanın gücü tahmin edildiğinden çok daha ihtişamlı boyutlara uzanabilir ve doğanın gücünden en belirgin şekilde doğan unsur ise çeşitliliktir. Tabiatın cömertçe sunduğu bu çeşitlilik mutfak kültürlerinde yeni lezzetlerin ortaya çıkmasına aracılık eder ve dut yaprağı sarması da tam olarak bu tarz bir çeşitliliğin kendiliğinden doğmuş bir ürünüdür.

Dut Yaprağından Sarma Yapmak İçin Gereken Malzemeler

Etkili ve leziz bir dut yaprağı sarması yapabilmek için öncelikli olarak dut yapraklarının taze olması ve zamanında toplanması gerekir. Öyleyse bu lezzet şöleninin yapım aşamasına geçmeden önce dut yaprağı ne zaman toplanır sorusuna cevap aranmalıdır. İlkbaharda yeni yeşeren ve tazeliğini henüz kazanmış dut yaprakları, toplanmak için en uygun döneme işaret eder.

Dut yaprağı sarma tarifi aracılığıyla sofraları benzersiz bir lezzetle neşelendirmek isteyenler için gerekeli olan malzemeler şu şekildedir:

  • Orta boylarda 2 ya da 3 adet Soğan
  • Yaklaşık yarım kilo kadar Dut Yaprağı
  • 1 yemek kaşığı kadar; Kuru Nane, Zeytinyağı, Kuru Reyhan,
  • 2 yemek kaşığı kadar; Kuş Üzümü ve Dolmalık Fıstık
  • 2 tane Küp Şeker
  • Yarım demet kadar Maydanoz ve Yarım Limon Suyu

Eşsiz bir lezzetin ortaya çıkmasını sağlayacak olan bu malzemelere ilaveten bir miktar da tuz olması Dut yaprağı sarması yapımı için gerekli olan tüm şartların tamamlanmasını sağlayacaktır.

Dut Yaprağından Sarma Tarifi

Yeni Bir Lezzet Arayışında Olanlar İçin; Dut Yaprağından Sarma Yapımı

Öncelikli olarak belirlenen miktarda dut yaprakları, çok fazla haşlanmadığından emin olunana dek haşlanır. Başka bir tavada hazırlanan zeytinyağı ve soğan karışımının üzerine; fıstık, pirinç ve kuş üzümü ilave edilir. Dut yaprağı sarması yapımında bir sonraki aşamada maydanozlar karşıma ilave edilir. Yeterli miktarda kaynadıktan sonra hazır olan dolma iç, dut yapraklarıyla buluşmayı sabırsızlıkla bekleyecektir.